Управление и бизнес
Една суперкорпорация управлява света?!
Изследване на Университета в Цюрих, което предстои да бъде публикувано, доказва, че малка група корпоративни структури упражнява огромна власт върху световната икономика. Най-големите сред тях са банки
За да постигнат обективност, швейцарските учени са използвали и обобщили данни за 43 060 международни компании, изследвали са акционерните връзки помежду им и така създават карта от 1318 фирми, които съставляват сърцето на световната икономика.
Според изследването вътре в тази група пък има друга - от 147 компании, формиращи свръхструктура , тъй като те контролират 40% от финансовото благосъстояние на света. По-шокиращото е, че всички тези сто и петдесетина структури са всъщност част една от друга. В Топ 20 са Barclays Bank и Goldman Sachs. Тясната обвързаност на собствеността между всички тях обаче може да означава и че те са по-уязвими от очакваното. Тези 1318 компании пък притежават чрез дялово участие огромна част от реалната икономика. Според Джеймс Глатфелдер, теоретичен изследовател на сложни системи към Swiss Federal Institute, който е един от авторите на изследването, обаче в действителност по-малко от 1% от тези компании притежават 40% от цялата мрежа. Изследването ще бъде изцяло публикувано в списанието PLoS One.
Швейцарските учени са използвали математически модели, които обикновено се прилагат при моделиране на естествени системи и са ползвали информация от базата Orbis 2007, обхващаща данни за 37 милиона компании и инвеститори.
Целта на изследването не е да установи кой контролира световната икономика, а да проследи връзките между най-големите корпоративни структури на планетата.
Финансовият колапс от 2008-а показа, че подобни тясно преплетени вериги са нестабилни. Ако една от тези компании претърпи сериозни трудности, ефектът по някакъв начин се пренася и към всички останали.
Донякъде изводите от дългогодишното изследване потвърждават резонността на причините, с които обясниха недоволството си протестиращите в рамките на проявилото се неотдавна глобално движение Occupy Wall Street, което създаде доста проблеми в сърцето на щатските финанси. Но отделни анализатори изразяват съмнение доколко въпросните 147 корпорации могат да упражняват истинска политическа власт, тъй като те в съвкупността си съдържат твърде много и различни по характера си интереси.
Например интересите на една фармацевтична компания могат напълно да съвпадат с интересите на фирма от хранителната индустрия, която съзнателно произвежда нездравословни храни, твърдят експерти от Дания - страната, която първа в света въведе данък срещу съдържанието на нездравословни мазнини в храните. По-нататък всички тези интереси от своя страна могат напълно да съвпадат с интересите на голяма софтуерна компания, която продава продуктите си и на фармацевтични предприятия, и на големи корпорации от хранителната индустрия. Целият този процес би могъл изцяло да се кредитира от големите банки, които печелят от статуквото, обясняват запознати с изследването експерти специално за в.БАНКЕРЪ.
Швейцарските икономисти, работили над изследването, са далеч от идеята за световен заговор и се съсредоточават най-вече върху това да проследят слабостите в една такава тясно преплетена мрежа на световното благосъстояние, за да се предотвратят бъдещи финансови бедствия.
Според тях компаниите и корпорациите се обвързват една с друга не за да доминират света, а под натиска на бизнеса си. Никой обаче не отрича, че 147-те биха могли да действат като един, ако се наложи да отстояват общи интереси. За неудоволствие на представителите на Occupy Wall Street такъв общ интерес може да се окаже желанието да се устои на всеки опит за промяна.
Изследването е първото по рода си, което емпирично доказва съществуването на ограничена мрежа от големи структури, които упражняват сериозен контрол върху световната икономика. Отделни икономисти още преди официалното публикуване на резултатите от изследването твърдят, че думата контрол не е точна, тъй като всъщност разработката се основава на данни за собствеността и дяловите участия на тези корпорации, което не е същото.
Според някои анализатори е изненадваща степента на обвързаност между най-големите компании в света. Отделен въпрос е, че те се управляват от мениджъри, които в много от случаите нямат правомощия да контролират всичко, което техните компании всъщност притежават. Но тези факти искат по-подробен анализ в бъдеще.
И предишни изследвания на транснационални компании са показали, че няколко гиганта притежават големи дялове от световната икономика, но анализаторите са разглеждали ограничен брой структури и не са вземали под внимание непряко контролираните дялове, така че не са успели да направят изводи как това като цяло се отразява върху световната икономика.
В сегашния случай учените конструират модел, показващ кои компании контролират други, като свързват всичко това с данните за текущия оборот на структурите, за да преценят общата картина на икономическата мощ на отделните единици и като цяло на съответната група.
Откривайки слабите места в тази система, икономистите могат да предложат нови правила, които да я направят по-устойчива. Вероятно ще е необходима световна антимонополна регулаторна рамка, каквато в момента има само на национално ниво, така че да се ограничи прекомерната взаимосвързаност между транснационалните компании. Друг вариант за регулация, според някои икономисти, е да се въведат данъци за случаите на прекомерна взаимосвързаност. Но веднага идват нови въпроси: в коя държава да бъдат плащани тези данъци, как да се изчисли коефициентът на взаимосвързаност? Доста трудни задачи.
Във всеки случай доста експерти са убедени, че е малко вероятно подобни свръхструктури да са плод на заговор или конспирация. Те според учените са обичайни за всякакви системи в природата.
Казано с други думи, твърдението на протестиращите от Occupy Wall Street, че 1% от хората управляват световното богатство, е вярно, но отразява логичното развитие на една самоорганизираща се и почти саморегулираща се световна икономика.
nbsp;
The top 50 от 147 свръхсвързани транснационални компании в света:
1. Barclays plc
2. Capital Group Companies Inc
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase amp; Co
7. Legal amp; General Group plc
8. Vanguard Group Inc
9. UBS AG
10. Merrill Lynch amp; Co Inc
11. Wellington Management Co LLP
12. Deutsche Bank AG
13. Franklin Resources Inc
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises LLC
16. Bank of New York Mellon Corp
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group Inc
19. T Rowe Price Group Inc
20. Legg Mason Inc
21. Morgan Stanley
22. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc
23. Northern Trust Corporation
24. Societe Generale
25. Bank of America Corporation
26. Lloyds TSB Group plc
27. Invesco plc
28. Allianz SE 29. TIAA
30. Old Mutual Public Limited Company
31. Aviva plc
32. Schroders plc
33. Dodge amp; Cox
34. Lehman Brothers Holdings Inc*
35. Sun Life Financial Inc
36. Standard Life plc
37. CNCE
38. Nomura Holdings Inc
39. The Depository Trust Company
40. Massachusetts Mutual Life Insurance
41. ING Groep NV
42. Brandes Investment Partners LP
43. Unicredito Italiano SPA
44. Deposit Insurance Corporation of Japan
45. Vereniging Aegon
46. BNP Paribas
47. Affiliated Managers Group Inc
48. Resona Holdings Inc
49. Capital Group International Inc
50. China Petrochemical Group Company
* Lehman е била действаща компания през 2007 г.