Съдби
"Първият човек" на Деймиън Шазел открива 75-я кинофестивал във Венеция
75-ят международен кинофестивал във Венеция ще бъде открит на 29 август с прожекцията на филма "Първият човек" на американския режисьор Деймиън Шазел. Творбата е биографичен разказ за астронавта Нийл Армстронг (1930-2012 г.) и неговото историческо кацане на Луната през юли 1969 година. Вторият и последен космически полет на Армстронг е като командир на "Аполо 11", тогава е и първото стъпване на хора на Луната. Армстронг и пилотът на лунния модул Едуин Олдрич се спускат на лунната повърхност и прекарват два часа и половина извън апарата, докато Майкъл Колинс остава в окололунна орбита в Командно-обслужващия модул. Лентата ще участва в конкурсната програма на кинофестивала, като главната роля е поверена на Райън Гослинг.
Екипът на Деймиън Шазел отново се завръща в "Лидо", където традиционно се провежда Международният кинофестивал във Венеция. Преди две години именно тук започна световното шествие на предишната кинотворба на режисьора - "La La Land", в която Райън Гослинг също играеше главната роля. След премиерата във Венеция филмът спечели множество награди, включително и 6 златни статуетки "Оскар".
Международното жури ще бъде оглавено от мексиканския режисьор Гийермо дел Торо, който през миналата година беше отличен с голямата награда "Златен лъв" за филма си "Формата на водата".
Британската актриса Ванеса Редгрейв (на 81 г.) ще получи наградата "Златен лъв" за цялостно творчество. Тя дебютира в киното през 50-те години на миналия век, когато е на 20 г., и продължава да се снима. Тогава актрисата излиза на сцената с баща си, изигравайки малка роля на сцената на Кралския шекспиров театър. Ванеса принадлежи към известната фамилия артисти Редгрейв, като продължава артистичната традиция, поставена от баба й и дядо й. Носителка е на наградите "Оскар" (за филма "Джулия" през 1977 г.), "Еми", "Златен глобус" и BAFTA. През 1961 г. Ванеса Редгрейв е приета за член на знаменитата шекспирова театрална трупа на Лондон. В 1966-а тя се появява в хитовете на Антониони ("Фотоувеличение"). Актрисата се снима с най-големите режисьори на Америка и Англия.
Почетен "Златен лъв на Сан Марко" ще получи и 75-годишният канадски режисьор Дейвид Кроненбърг.
Създаден през 1932 година във Венеция, кинофестивалът е един от най-старите и авторитетни международни филмови форуми в света, който събира на едно място (остров Лидо) най-иновативните и независими филми в продължение на 70 години. По време на фестивала се раздават три основни награди: Златен лъв за най-добър филм, Сребърен лъв за най-добър режисьор, а "Купата Волпи" е наградата, която се присъжда на най-отличилите се през годината актьори.
Венеция (Venezia) е град в Североизточна Италия, център на областта Венето, и пристанище на Адриатическо море. Градът е разположен върху множество малки острови - около 118 на брой, в плитка лагуна на Адриатическо море, позната като Венецианска лагуна. Соленоводната лагуна заема крайбрежието между устията на реките По и Пиаве. Около 1/3 от града се намира върху континенталната част.
Символът на Венеция е крилат лъв, който фигурира на знамето и герба на града.
Островната Венеция е морски курорт, център на международния туризъм със световно значение, място за провеждане на международен кинофестивал и художествени изложби. В градския транспорт са запазени традиционните за града гондоли и моторни лодки.
Селище там съществува от V век пр.н.е., а градът е създаден през ІХ век. Бил е посредник в търговията между Запазна Европа и Изтока. В Средновековието Венеция е република, управлявана от дожи. Тя е независима държава, съществувала между ІХ и ХVІІІ век.
Градът и лагуната са включени в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, защото градът е уникален както в архитектурата на сградите, така и в основите на града. Венеция е построена върху дървени подпори (пилони). Заради слягането на почвата и основите си Венеция е застрашена от постоянни наводнения.