Битката за София
Вили Лилков: В София има общински съветници, които не познават общия градоустройствен план
Предизборната борба е не толкова и не само политическа битка, а главно битка на гражданите за по-добър град, подчерта за „Студио Банкеръ“ проф. Вили Лилков, един от най-запознатите с проблематиката на София експерти.
В интервюто анализаторът изложи своите тези за състоянието и развитието на столицата:
Най-точният поглед към граа дава общият устройствен план, който за съжаление се познава от много малко хора. Дори има общински съветници, които са гласували за него, а не го познават. А това е генералният поглед върху София, генералната визия.
Какво е изпълнено от този план?
В сегашния план са изложени три сценария за развитието на града: оптимистичен, реалистичен и песимистичен. Анализът, който самата община направи показа, че София се намира в песимистичния сценарий.
Защо сме в песимистичния сценарий:
- Няма жилищна политика
- Демографската криза е сериозна – в столицата живее 17% о населението на България, при това с отрицателен естествен прираст, растежът е само механичен
- Периферията на града деградира
- 70% от мастните инвестиции отиват в 30% от територията на града – главно в южните райони, северните рязко изостават
- В периферията на града живеят едва 6-7% от жителите, 94-95% са в компактния град, а тенденцията трябваше да е обратната, както в цяла Европа
- Една четвърт от жилищата в София а необитаеми
Манолова е откровен популист, докато зад Фандъкова стои свършена работа. Ако Манолова влезе в общината, ще трябва да образува плаващи, интересчийски мнозинства от съветници. Тогава на преден план излизат комбинаторите. А става дума за милиард и половина лева бюджет.
Влизат ли в интересите на софиянци опитите на Манолова да овладее собствената си партия?
Кои са големите проекти пред София?
Кои са критичните точки на града?
Как трябва а изглежда визията на столицата до 2050 година?
Вижте цялото интервю с проф. Вили Лилков.