Банкеръ Weekly

Спорт

Пламен Константинов изведе "Губерния" на еврофинал

Руският волейболен отбор "Губерния" от Нижни Новгород, който е воден от българския треньор Пламен Константинов, се класира за финала на втория по сила евротурнир - за Купата на на Европейската волейболна конфедерация CEV. Играчите му се наложиха трудно и драматично при гостуването на полския отбор СКРА (Белхатов) с 3:2 (21:25, 25:19, 25:23, 18:25, 16:14) в мача реванш от полуфиналите, който бе игран пред 2500 зрители в зала "Енергия".

По този начин след две победи с по 3:2 гейма волейболистите на "Губерния" стигнаха до големия финал на турнира. Там руснаците ще се срещнат с френския "Пари Волей" (Париж), който пък се справи с шампиона на Румъния - "Томис" (Констанца), воден от друг българин - Мартин Стоев, и то след т.нар. "златен" гейм.

Това ще бъде първи европейски финал за "Губерния" в историята на клуба и за Пламен Константинов като старши-треньор.

Двете финални срещи между "Губерния" и "Пари Волей" ще се проведата на 26 март (сряда) и 29 март (събота). Руският отбор ще домакинства в първата в своята зала "Заречье", която събира 1500 зрители. "Пари Волей" е основан през 1998 г. и играе срещите си в зала Salle Charpy с капацитет от 1850 места.

В момента в първенството на Русия отборът на "Губерния" са на шеста позиция. През последния сезон тимът зае четвърто място в Суперлигата.

Допреди две години българският треньор Пламен Константинов водеше руския "Газпром-Югра" (Сургут), който класира на 7-мо място в руската Суперлига.

През лятото на 2012-а Константинов значително обнови състава "Губерния". С класирането си сред четирите най-добри за Купата на Русия, отборът извоюва правото да играе в европейския волейболен турнир.

Нижний Новгород, петият по население град в Русия с 1 259 921 човека (2013 г.), е важен икономически, транспортен и културен център на страната. Той е разположенна 400 км на изток от Москва.

Градът е известен като крупен център на корабо-, авио-, автомобилостроенето и информационните технологии. В периода между 1959 и 1991 г. градът е бил закрит за посещения от чужденци, но днес е един от големите центрове на речния круизен туризъм в Русия и място за провеждане на международни изложения с различен профил на основата на Нижнегородския панаир.