Банкеръ Daily

Общество и политика

Четирима генерали са оглавявали българско правителство през годините

Рачо Петров Стоянов е български офицер (генерал от пехотата) и политик. Той е бил два пъти е министър-председател на България

В своята 143-годишна история след Освобождението през 1878 г. България е била управлявана от 96 правителства. Днес ще встъпи в длъжност 97-то, което ще бъде служебно, назначено от президента Румен Радев. 

То ще се ръководи от Стефан Янев - български офицер, бригаден генерал, който е бил вече служебен вицепремиер и служебен министър на отбраната в кабинета на Огнян Герджиков (2017 г.). 

Един поглед назад в историята показва, че България е била управлявана от четирима премиери, които са били военни.

Първият е Йохан Казимир Ернрот (на фински: Johan Casimir Ehrnrooth) - финландски офицер (генерал-лейтенант) и администратор на служба в Руската империя.  Той е участник в Руско-турската война (1877 – 1878 г.), а след Освобождението на България е бил военен министър (1880 - 1881 г.), министър-председател  (1881 г.) и министър на вътрешните работи (1881 г.) на Княжество България.

След посещението на княз Александър Батенберг в Русия през март 1881 година руското правителство се съгласява той да пристъпи към суспендиране на конституцията, санкционирано от новоизбрано българско Велико Народно събрание, и Казимир Ернрот започва да действа активно в тази посока. Той е сред преките участници в държавния преврат на 27 април, с който княз Александър го поставя начело на ново временно правителство, което да проведе избори за Велико народно събрание. Казимир Ернрот управлява петото правителство от 27 април до 1 юли 1881 година.  

Шестото правителство на България е назначено с Указ № 565 от 1 юли 1881 г.  на княз Александър Батенберг и е под прякото ръководство на княза. То управлява до 23 юни 1882 г. в условия на така наречения "Режим на пълномощията". Това е единственото българско правителство без министър-председател.

То е наследено от правителството на Леонид Соболев - седмото правителство на Княжество България, назначено с Указ № 466 от 23 юни 1882 г. на княз Александър Батенберг. Управлява до 7 септември 1883 г. , след което е наследено от второто правителство на Драган Цанков.

Леонид Николаевич Соболев е руски генерал, участник в Руско-турската война  от 1877 – 1878 година.

Рачо Петров Стоянов е български офицер (генерал от пехотата) и политик. Той заема редица постове в българската армия, а след уволнението си през 1896 г. се занимава с политическа дейност. Два пъти е министър-председател на България – първият път оглавява временното 21-то правителство от 25 януари 1901 г. до 4 март 1901 г., а вторият – 26-то правителство от 19 май 1903 г. до 4 ноември 1906 година. По време на своята кариера той е смятан за особено близък с княз Фердинанд I.

Пенчо Златев оглавява петдесет и второто правителство на Царство България, назначено с Указ № 21 от 22 януари 1935  г. на цар Борис III. Управлява страната до 21 април 1935 г., след което е наследено от правителството на Андрей Тошев.

Кабинетът е първият от т.нар. преходни кабинети. Задачата им е концентриране на цялата политическа власт в ръцете на цар Борис III и неговото обкръжение.

Петко (Пенчо) Иванов Златев е български офицер (генерал-лейтенант) и политик – активен деец на Военния съюз, участник в Деветнадесетомайския преврат през 1934 година. Съдейства за засилване ролята на монарха в управлението.

 

Facebook logo
Бъдете с нас и във