Общество и политика
Борисов: Трудностите върнаха мислите ни към вярата и желанието да се смирим
„Трудностите, пред които обществото ни беше изправено през изминалата година, върнаха мислите ни към вярата и желанието да се смирим. Убеден съм, че всеки извлече своите поуки в търсенето на най-верния път за развитието на държавата“. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на среща с Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит.
Двамата остро осъдиха всички прояви на тероризъм и изразиха солидарността си с жертвите от нападенията в Париж и френския народ.
„Духовното Ви служение е във време, заредено с много предизвикателства. Убеден съм, че Българската православна църква, начело с Вас, ще спомогне за поддържане на взаимното уважение между вероизповеданията”, подчерта Борисов.
По време на срещата са обсъдени и сферите, в които е необходимо по-тясно сътрудничество между държавата и църквата. Такива области са социалната дейност, културата, образованието, грижата за българите зад граница и други.
Премиерът пое ангажимент държавата да търси средства за реставрацията на храм-паметника „Александър Невски”, както и за ремонт на Богословския факултет. Договорени бяха и срещи на представители на БПЦ и ресорните министри от кабинета на Борисов. Първата от тях – с вицепремиера Томислав Дончев, беше осъществена по-късно през деня.
Патриарх Неофит пожела на министър-председателя сили и успешен мандат.
„Нашата вяра е нашият щит. Сърдечно Ви желая крепко здраве и да бъдете опора за миряните с несломимия си дух и безгранична вяра в доброто”, каза премиерът Борисов.
В срещата в сградата на Българската патриаршия участваха Ловчанският митрополит Гавриил – председател на ВЦС при Св. Синод, викарните епископи Тивериополски Тихон и Браницки Григорий, главният секретар на Св. Синод архим. Герасим и началник отдела „Връзки с обществеността” при Св. Синод Александра Карамихалева, както и началникът на кабинета на министър-председателя Анжелина Тотева.