Внимание!
Бум на фалшивите пари по Великден
Две трети от ментетата са двайсетачки
Очаква се бум на фалшивите пари около празниците. Експертите предупреждават, че при голямото пазаруване около Цветница и Великден има най-голям риск да се окажем с фалшиви банкноти в портфейла си. Според БНБ най-често се засичат неистински двайсетолевки. Обикновено пробутват фалшивите пари по пазарите или смесени в пачка с истински.
В над 70% от случаите фалшивите банкноти са от 20 лв., показва статистиката.
Голяма част от ментетата са наше, българско производство. През есента на миналата година беше разбита най-голямата печатница за фалшиви банкноти за последното десетилетие - тя бе базирана в "Слънчев бряг". В друг "цех на конкуренцията на БНБ" - във Варна, пък бяха намерени доларови стотачки, които са били печатани с мастила, имитиращи магнитно мастило. То затруднява различаването на фалшивите банкноти при проверка на парите с устройство за разпознаване.
За да се бори с "конкуренцията" БНБ ще подмени всички банкноти с нови, по-добре защитени серии. "Технологиите се развиват, това дава предимство както на тези, които искат да фалшифицират, така и възможности на тези, които правят истински пари, коментира Калин Христов, подуправител на БНБ.
Представители на банковия сектор обясняват, че макар да е по-трудно, се фалшифицират и монети. От БНБ съветват да разглеждаме монетите и банкнотите внимателно. Да не се концентрираме само върху един от защитните елементи. При съмнение да сравним банкнотата с друга и ако продължим да не сме сигурни, да отидем да проверим парите в най-близката банка или обменно бюро.
Най-новата статистика на БНБ е показателна. За периода октомври-декември 2018 г. в Националния център за анализ на БНБ са задържани общо 164 броя неистински български банкноти, циркулирали в паричното обращение.
Спрямо третото тримесечие на 2018 г. неистинските български банкноти са с 57 броя по-малко. Относителният дял на задържаните през четвъртото тримесечие на 2018 г. неистински банкноти спрямо общия брой на банкнотите в обращение към края на декември възлиза на 0.000034 процента.
В общия брой на задържаните през четвъртото тримесечие на 2018 г. неистински български банкноти най-голям е делът на тези с номинал 20 лв. (67.68%). Броят на задържаните неистински банкноти от 20 лв. представлява 0.000078% от общия брой на намиращите се в обращение в края на 2018 г. банкноти с този номинал.
В структурата на задържаните неистински банкноти, циркулирали в паричното обращение, с по-малки дялове са тези от 10 и 50 лв., съответно с 9.76 и 19.51 процента. За периода октомври - декември са задържани четири неистински банкноти от 100 лв. и една неистинска банкнота с номинал 2 лева.
В периода октомври - декември 2018 г. бяха регистрирани и задържани общо 60 броя неистински български разменни монети, от които 12 броя от 2 лв., 16 броя от 1 лев и 32 броя от 50 стотинки. Относителният дял на задържаните през четвъртото тримесечие неистински разменни монети в общия брой на монетите в обращение към края на 2018 г. е 0.000002 процента.
В изпълнение на законовите си функции по извършването на експертна оценка на чуждестранни банкноти, задържани на територията на България, през четвъртото тримесечие на 2018 г. в БНБ бяха регистрирани и задържани неистински чуждестранни банкноти, както следва: 22 281 броя евро (от които 296 броя са циркулирали в обращение), 1879 броя щ. долари (от които 121 броя са циркулирали в обращение) и 27 броя банкноти от други чуждестранни валути.
Централната банка започна с подмяна на левовете с нови, по-защитени серии. В ход е подмяната на столевката.
На пръв поглед новата супербанкнота изглежда почти като старата - отново зелена и с лика на Алеко Константинов. На практика обаче тя има много повече защитни елементи. Причината да се появят е развитието на печатарските технологии, което улеснява фалшификаторите да произвеждат добри ментета.
Новите 100 лв. са по-трудни за имитация. Банкнотата има холограмна лента с шахматен ефект и промяна на цвета от зелено към синьо. Този ефект се вижда и в числото 100 и в осигурителната нишка. За незрящите пък има допълнителни релефни линии.
Срещу светлина се вижда водният знак на Алеко Константинов. На холограмната лента има еделвейс и отново ликът на Алеко.
"От съществуващите серии всички без 100 лв. имат първа и втора серия, т.е. имат усъвършенствани защити, 100 лв. е единствената банкнота, която е издадена 2003 г. и няма допълнително усъвършенстване на защитите", посочи подуправителят на БНБ Калин Христов.
През тази година е засечен само един фалшификат от сто лева.
Старите столевки ще се подменят поетапно, след като се изхабят. Всяка година банката унищожава милион и половина овехтели купюри с номинал сто лева.