§22 Анализи
Пандемията активизира изпирането на мръсните мафиотски пари
Анализите на Европол сочат, че се роят офшорните компании на организираната престъпност
Влиянието на пандемията върху организираната престъпност обхваща три фази, като са идентифицирани пет ключови фактора, които се отразяват на престъпността. Това са изводите в доклад на Европол за оценка на въздействието на пандемията от коронавирус върху организираната престъпност.
В доклада влиянието на пандемията е разгледано в три фази - текуща, средносрочна и дългосрочна. Анализът предвижда развитието в целия пейзаж на престъпността, който ще има оперативно въздействие върху правоприлагащите органи в цяла Европа. Идентифицирани са и пет ключови фактора, които влияят върху организираната престъпност по време и след пандемията.
Кои са трите фази?
Настоящата ситуация е първата фаза. Наблюденията на Европол върху организираната престъпност в ЕС досега са съсредоточени върху непосредственото развитие, възникнало след избухването на COVID-19 и въвеждането на карантинни мерки. Престъпленията, свързани с коронавируса, най-вече киберпрестъпността, измамите и фалшификациите, пряко са свързани и са последвали разпространението на пандемията в цяла Европа.
Втората фаза е средносрочна перспектива. Облекчаването на ограничителните мерки ще доведе до връщане на престъпната дейност към предишни нива, включващи същия тип дейности, както преди пандемията. Пандемията, обаче, вероятно е създала нови възможности за престъпна дейност, които ще бъдат експлоатирани след края на сегашната криза.
Според Европол организираната престъпност не е скръстила ръце и се активизира. Няколко са областите, които доказват тази активност и първата се отнася до прането на пари. Пандемията и предизвикания от нея икономически срив ще окажат значителен натиск върху финансовата система и банковия сектор. Регулаторите срещу прането на пари трябва да бъдат бдителни и да очакват опити на организираните престъпни групи да използват нестабилната икономическа ситуация, за да перат пари, използвайки националните финансови системи, се посочва в доклада.
Друга област, която показва активността на мафията, са роенето на фиктивни компании. Според Европол престъпниците вероятно ще засилят използването на фиктивни компании и фирми, регистрирани в офшорни зони, които традиционно имат слаба политика срещу прането на пари на етап инвестиране, за да получат парични депозити, които по-късно ще бъдат прехвърлени на други места. Секторите за недвижими имоти и строителство ще станат още по-привлекателни за пране на пари както по отношение на инвестициите, така и като оправдание за движението на средствата.
Дългосрочно въздействие - това е третата фаза в оценката на Европол. Организираната престъпност е силно адаптивна и демонстрира способността си за извличане на дългосрочни печалби от кризи, както се случи след края на студената война и глобалната икономическа криза от 2007 и 2008 г., твърдят анализаторите. Те предупреждават, че общностите, особено уязвимите групи, могат да станат по-леснодостъпни за организираната престъпност по време на криза. Икономическите затруднения правят хората по-възприемчиви към определени оферти, като например по-евтини фалшиви стоки или набиране на участници в престъпна дейност.
Мафиотските организирани престъпни групи вероятно ще се възползват от кризата и трайните икономически затруднения, като "рекламират" дейността си и набират уязвими в социално отношение млади хора, за да ги ангажира със събирането на задължения, изнудване и рекет.
Кои са основните фактори, влияещи върху престъпността
По време и след пандемията няколко фактора оказват значително влияние върху тежката и организираната престъпност, сочат анализите на Европол. Тези фактори формират престъпно поведение и създават уязвими места. Въз основа на опита, натрупан по време на предишни кризи, е важно те да бъдат наблюдавани, за да се предвиди развитието и да се предприемат превантивни мерки.
Онлайн дейности: По време на пандемията повече хора прекарват време онлайн, работейки или докато почиват, което увеличава възможностите за различни видове кибератаки, схеми за измами и други дейности, насочени към редовни потребители.
Търсенето и недостигът на определени стоки, особено на медицински продукти и оборудване, води до увеличаване на търговията с фалшиви стоки и до измами
Начини на плащане: Вероятно пандемията ще окаже влияние върху предпочитанията за плащане и след като кризата и ограничителните мерки приключат. Наблюденията на Европол сочат, че с изместване на икономическата активност към онлайн платформите, безкасовите транзакции ще се увеличават по брой, обем и честота. Това ще бъде използвано от организираната престъпност и след края на пандемията.
Икономически спад: Евентуалният икономически спад ще преоформи вида на тежката и организирана престъпност. Икономическото неравенство в Европа прави организираната престъпност по-социално приемлива. Престъпните групировки все повече ще проникват в икономически отслабени общности, за да се представят като доставчици на работа и услуги.
Безработица и спад на инвестициите: Увеличаването на безработицата и намаляването на законните инвестиции може да предостави по-големи възможности за престъпните групировки, тъй като хората и организациите в частния и публичния сектор са станали по-уязвими в резултат на пандемията и са готови на компромиси. Повишената социална толерантност към фалшивите стоки и експлоатацията на труд може да доведат до нелоялна конкуренция, по-високи нива на инфилтриране на организираната престъпност и в крайна сметка на незаконна дейност, представляваща по-голям дял от БВП, предупреждава Европол.
ГДБОП и Асоциация на банките в България в акция срещу финансови мулета
В периода 15 септември – 30 ноември Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", прокуратурата и Асоциацията на банките в България участваха в международната операция ЕММА 6 ("Европейска седмица, посветена на превенция и провеждане на арести на "финансови мулета").
Организатори на кампанията са Европейският център за борба с киберпрестъпления при Европол и координационният орган на ЕС за съдебно сътрудничество – Евроджъст, партньор е Европейската банкова асоциация, Интерпол и Western Union.
Международната операция за предотвратяване и противодействие на финансови престъпления в интернет, осъществявани чрез "финансови мулета“, е проведена на Австралия, Австрия, Белгия, България, Хърватска, Кипър, Чехия, Естония, Финландия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Молдова, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Испания, Швеция, Швейцария, Словения, Словакия, Обединено Кралство и САЩ.
Установени са 4031 „финансови мулета“ и 227 души, които са ги набирали, арестувани са 422 души, инициираните разследвания са 1529. Повече от 500 банки и небанкови финансови институции са помогнали за докладването на повече от 4900 неправомерни транзакции, в които са използвани „финансови мулета“, предотвратявайки щети за 33.5 милиона евро.
ГДБОП е идентифицирала 98 „финансови мулета“ и са установени 100 неправомерни транзакции на обща стойност 2 491 827 евро, като са предотвратени щети в размер на повече от 13 милиона евро.