Банкеръ Daily

Спорт

Ще спре ли Хърватия домакина Русия към полуфиналите?

Артьом Дзюба продължава атаката на "Златната обувка" на Мондиала

Русия и Хърватия достигнаха до този четвъртфинал след 120-минутни мачове и дузпи съответно срещу Испания и Дания.

Тази вечер Русия домакинства на Хърватия в последния четвъртфинал от 21 часа на Олимпийския стадион "Фищ" в Сочи, построен за зимните олимпийски игри през 2014 в Русия. Именуван на планината Фищ, стадионът е част от олимпийския парк "Сочи", като на него се проведоха церемониите по откриване и закриване на игрите. Стадионът бе с капацитет 40 000 за олимпиадата, като за световното първенство по футбол е увеличен до 47 659 зрители.

На Сандро Ричи от Бразилия е поверено ръководството на тази четвъртфинална среща.

Националният отбор на Русия е сформиран в края на 1992 г., след разпадането на Съветския съюз. За това време той е имал четири участия на Световни първенства по футбол, без да постигне особени успехи - отпадал е още в групите (1994, 2002 и 2014 г.). Сега отборът, съставен само от играчи в руското първенство, се ръководи от Станислав Черчесов.

Русия продължи като втори в групата, след това с много хъс успя да отстрани и отборът на Испания след продължения и изпълнения на дузпи (4:3 за руснаците).

Артьом Дзюба и Денис Черишев са с по 3 гола до момента и отборът ще разчита много на тях, за да спечели двубоя. Всяко ново попадение пък ще ги издига в класацията на голмайсторите. Да не забравяме и вратаря Игор Акинфеев, който отчая испанците в осминафинала.

Националният отбор по футбол на Хърватия за втори път играе на четвъртфинал на Световно първенство по футбол. При дебюта си в този турнир през 1998 г. във Франция „шахматистите“ достигнаха до третото място, като това се явява най-големият им успех до момента. Отборът се класира и за световните първенства през 2002 и 2006 г., но отпада след мачовете в групата.

Треньорът Златко Далич успя да създаде сплав от млади и опитни играчи, които винаги играят с амбиция и стръв. А добрите резултати ги правят още по-напористи и сигурно вече мечтаят да подобрят най-доброто класиране, достигнато от предното хърватско футболно поколение.

Доброто представяне на "шахматистите" започна още в групата, когато спечелиха всички свои срещи и с 9 точки заеха първото място. След това в осминафиналите се изправиха срещу Дания и след като сами си създадоха много затруднения в крайна сметка бяха по-точни при изпълнението на дузпите (3:2) и с продължиха напред.

Лука Модрич, който играе в европейския клубен шампион "Реал" - Мадрид, и Ма̀рио Ма̀нджукич (играч на "Ювентус"), са стълбовете на хърватския отбор. Тази, а защо не и следващите, срещи са добра възможност двамата да увеличат броя на мачовете и головете си за националния отбор. Герой за хърватите в осминафиналната среща бе вратарят Даниел Субашич, който спаси три дузпи на датчаните.