Банкеръ Daily

Спорт

Очакват ни интригуващи 1/8-финали в Шампионска лига

Жребият за елиминациите ще се тегли на 17 декември (понеделник) от 13 часа в швейцарския град Нион, където е седалището на Европейската футболна федерация (УЕФА).

Срещите от груповата фаза на Шампионската лига определиха отборите, които продължават в най-богатия и престижен футболен турнир през сезон 2018/2019, и тези, които "отпаднаха" в турнира на Лига Европа. След общо 96 мача "Олимпик Лион" ("Хлапетата") последен се промъкна във фазата на елиминациите в Шампионска лига - равенството с "Шахтьор" (1:1) направи отбора от френския град Лион 16-ия отбор в 1/8-финалите.

Жребият е на 17 декември (понеделник) от 13 часа в Нион, Швейцария. Нио̀н (на френски: Nyon) е град в Югозападна Швейцария - главен административен център на едноименния окръг. Разположен е на западния бряг на Женевското езеро в кантон Во между градовете Женева и Лозана. В града се намира седалището на Европейската футболна федерация (УЕФА). Курортният град е известен и със своя музикален фестивал. Има жп. гара по линията, която обикаля около Женевското езеро.

Осемте победители от групите, заедно с отборите завършили на второ място, ще оформят осем двойки, които играят по два мача помежду си. В тази фаза на елиминациите не могат да се срещнат два отбора, които са били в една група, както и отбори от една и съща държава. Тези две правила отпадат, когато се стигне до фазата на четвъртфиналите. Победителите от групите играят реванша в осминафиналите като домакини.

Първите мачове от елиминациите ще са 12-и, 13-и, 19-и и 20-и февруари. След това на 5-и, 6-и, 12-и и 13-и март са реваншите, които ще определят четвъртифиналисти в турнира.

Девет от отборите, класирали се за осминафиналите, са били шампиони в турнира: "Борусия" - Дортмунд, "Барселона", "Порто", "Байерн" - Мюнхен, "Реал" - Мадрид, "Ювентус", "Ливърпул", "Аякс" и "Манчестър Юнайтед". Всеки един от тях таи надежди за нов триумф в турнира.

Финалът на Шампионска лига през следващата година ще се играе на "Уанда Метрополитано" в Мадрид. До етапа на елиминациите в турнира достигнаха два отбора от испанската столица - "Реал" и "Атлетика", които имат реалния шанс да играят у дома за Купата с ушичките.

Шампионска лига 2018/19 ще е 64-то издание на най-престижния европейски клубен турнир, организиран от УЕФА и 27-то му издание откакто е преименуван от Купа на европейските шампиони на Шампионска лига.

Титлата "европейски шампион" е печелена от 22 различни отбора, 12 от които са я печелили повече от веднъж. Най-много титли има отборът на "Реал" - Мадрид, който е печелил титлата 13 пъти, пет от които са в първите пет години от създаването на турнира. Откакто "Милан" успешно защити титлата си през 1990 г., до 2017 г. нито един отбор не е успял да спечели титлата в две поредни години. През 2016/2017 година "Реал" - Мадрид стана първият отбор, успял да защити титлата си, откакто формата е преименуван на Шампионска лига. През следващият сезон мадричани спечелиха титлата отново за трети пореден път, което напълно пренаписва историята на турнира.

Шегите на жребия хипотетично могат да срещнат отново отбори, които имат сметки за уреждане от миналия сезон.