Банкеръ Daily

Спорт

Могат ли шведите да препънат Англия към финала?

"Самара Арена" приема четвъртфинала между Швеция и Англия.

Днес ще се изиграят останалите две четвъртфинални срещи на Световното първенство по футбол в Русия. Англия, Русия и Хърватия стигнаха дотук след 120-минутни срещи и изпълнение на дузпи. Руснаците и хърватите имаха седмица за възстановяване, но англичаните разполагаха само с четири дни за почивка. Това може да даде предимство на здравите и атлетични шведи.

От 17 часа играят Швеция и Англия. Те ще се срещнат на "Космос Арена" в Самара, град в югоизточната част на Европейска Русия. Градският стадион "Самара Арена" е с капацитет 45 000 души. Реконструиран е за Световното първенство по футбол за 260 млн. евро. Самара е голям икономически, транспортен, научно-образователен и културен център. Част от жителите му са потомци на волжките българи. С население от 1 169 719 жители, градът е девети по население град в Русия. Самара е основана през 1586 г. като укрепен пост и по-късно се превръща във важен център на търговията със зърно в Поволжието. През 1877 г. жителите на Самара подаряват знамето на Българското опълчение, което взема участие в Руско-турската освободителна война.

Срещата ще бъде ръководена от холандеца Бьорн Кайперс.

Английският национален отбор, съставен само от играми от Висшата лига, се класира за първи път след 12 години за 1/4-финал, но не показа добър футбол. Островитяните вече поглеждат и мислят и за финал на Мондиала в Русия след извоювания драматичен успех с дузпи над Колумбия. През 1990, 1998 и 2006 г. Англия отпадна именно след изпълнение на единадесетметрови удари.

"Трите лъва" са в по-лесния поток, след отпадането на Испания, докато Бразилия, Белгия, Франция и Уругвай са в другата част на схемата.

В състава на англичаните обаче е най-добрият стрелец на световното до момента - Хари Кейн, който вече има шест гола.

Англичаните печелят за първи път с дузпи на световно първенство по футбол. Преди това загубиха през 1990 г. от Германия, през 1998 г. от Аржентина и през 2006 г. от Португалия.

Продълженията не промениха нищо нито в играта, нито в резултата, затова за трети път само в 1/8-финалите се стигна до дузпи. При тях англичаните имаха повече късмет и един пропуск по-малко, които ги класира за 1/4-финала.

Следващият съперник на "трите лъва" е Швеция, преодоляла с 1:0 Швейцария.

Швеция стигна до четвъртфинал за първи път от Световното първенство в САЩ през 1994 година. Тогава скандинавците играха и в мача за третото място, като спечелиха срещу България с 4:0. А с победата си с 1:0 над Швейцария те доказаха, че могат да постигат успехи и без Ибрахимович. Той се отказа да играе в нациаоналния отбор след Евро 2016, но бе в състава му на световните първенства през 2002 и 2006 година. Тогава Швеция игра два пъти на осминафинал.