Банкеръ Daily

Спорт

Германия спечели домакинството на Евро 2024

Филип Лам ще ръководи организационния комитет на Германия за Евро 2024

Германия ще бъде домакин на европейското първенство по футбол през 2024 година. Това обяви президентът на УЕФА Александър Чеферин след гласуването днес, съобщава Reuters. Страната спечели в конкуренцията на Турция. На финалите на първенството ще участват 24 отбора. След като първенството през 2020 г. ще се проведе в 13 европейски града, форматът на първенството през 2024-а се връща към стандартния с организация от една държава.

Германия ще бъде домакин на европейско първенство за втори път след 1988 година. Евро 88 е рядък случай на голям футболен турнир, в който няма нито един играч, който е получил червен картон, никакви мачове с директни елиминации с продължения или дузпи и поне един гол във всеки мач. Тогава Федерална Република Германия губи на полуфинала от Холандия, която става шампион. Досега само две държави са приемали турнира повече от веднъж - Италия през 1968 и 1980 г. и Франция през 1960, 1984 и 2016 година.

Евро 2024 е четвъртият голям футболен турнир, който ще организира Германия. Другите два бяха световните първенства през 1974 и 2006-а, когато за последно Германия беше домакин на голямо първенство. На финала на десетия турнир през 1974-а Западна Германия побеждава Холандия с 2:1 след голове на Паул Брайтнер и Герд Мюлер. Капризът на жребия тогава изпратил ФРГ и ГДР в една група и тогава е единствения в историята мач между двете германски държави - "Изтокът бие Запада" с 1:0.

През 2006 г. Германия губи на полуфинала от Италия, която по-късно става световен шампион за четвърти път. Немският отбор печели мача за третото място след 3:1 срещу Португалия.

В средата на август Германският футболен съюз (DFB) обяви на сайта си, че 34-годишният бивш капитан на германския национален отбор и световен шампион от 2014 г. Филип Лам ще ръководи Организационния комитет за европейското първенство през 2024-а, ако страната получи домакинството.