S 250 8b83c647 c4b5 42ff be90 1676b2ebe706
S 250 61e96e4c 58aa 4579 8d36 633abd1a096c
S 250 d01e8d36 d836 4571 83ba e8515dfc5a26
S 250 f1aa3afd 67b8 4c70 a552 9943f6d085e8

Изминалата година изобилстваше от спортни събития, като своеобразна "черешка на тортата" естествено бяха Олимпийските игри в Рио де Жанейро и Европейското първенство по футбол във Франция. Паднаха ред световни и олимпийски рекорди, а емоциите по стадиони, басейни и писти си заслужаваха. Кои бяха героите на тази интересна спортна година?

Американският плувец Майкъл Фелпс изуми с постиженията си на Олимпиадата в Бразилия. Трийсет и една годишният американец си тръгна с пет шампионски титли, от които две индивидуални и три отборни. Във витрината му вече има 28 медала от олимпийски игри, от които цели 23 златни. Освен това  капитанът и знаменосец на САЩ подобри рекорд, датиращ отпреди 2168 години! С 13-ото си индивидуално златно отличие той подобри постижението на гърка Леонид от Родос, спечелил 12 титли във II век пр. Хр. в няколко дисциплини.

С трите си гола на Евро 2016-а  Кристиано Роналдо  изравни рекорда на Мишел Платини за най-много попадения на европейски футболни финали. CR-7 изведе родната си Португалия до първа европейска титла в историята, а с клубния си отбор "Реал"  Мадрид спечели Шампионската лига. Роналдо заслужено получи и "Златната топка" за най-добър футболист в Европа за годината.

Юсеин Болт грабна златото на 100 метра в Рио за трета поредна олимпиада. Спринтьорът от Ямайка беше триумфирал като шампион на същата дистанция в предишните две олимпиади в Пекин и Лондон. Заедно с другите си две златни отличия на 200 метра и в щафетата на 4 по 100 метра Болт събра в трофейната си колекция общо девет златни олимпийски медала, колкото имат американецът Карл Люис и прочутият Пааво Нурми от Финландия.

Също в Рио американската плувкиня Кейти Ледецки  спечели четири златни медала, като подобри и собствените си два световни рекорда. На 400 метра свободен стил тя постигна време 3:56.46 мин. и свали с почти две секунди предишното си най-добро постижение от 3:58.37. Премина дистанцията на 800 метра в същия стил за 8:04.79, докато предишният й световен рекорд беше с време 8:06.68 мин.

Британецът Анди Мъри стана първият поданик на Нейно величество с две титли от тенис турнира Уимбълдън. В Рио де Жанейро защити олимпийската си титла, което не е правено на сингъл, а в края на сезона завърши на първото място и в ранглистата. В най-силния си сезон Мъри записа 25 поредни победи, както и девет титли на турнирите в Рим, Куинс, Уимбълдън, Рио де Жанейро, Пекин, Шанхай, Виена, Париж и Лондон. Игра и във финалите на "Аустрелиън Оупън", Мадрид, "Ролан Гарос" и Синсинати.

Голямата звезда на женската спортна гимнастика Симон Байлс спечели четири златни медала от игрите в Бразилия. Деветнайсетгодишната американка изравни рекорда за най-много златни медали в този спорт от една олимпиада. Тя стана петата в историята с четири титли в едни игри след Лариса Латинина от СССР (1956 г.), унгарките Агнеш Келети (1956 г.) и Екатерина Сабо (1984 г.), както и Вера Чаславска от Чехословакия (1968 г.).

Германският пилот на "Мерцедес" Нико Розберг  стана шампион във "Формула 1" след луда надпревара с британския си съотборник Люис Хамилтън. Само с пет точки повече (385 срещу 380) Розберг завърши сезона на най-високото място на подиума, макар че имаше по-малко победи от Хамилтън в отделните кръгове (9 срещу 10). Британецът обаче не успя да завърши в две от състезанията, докато Розберг само веднъж не пресече финала. Няколко дни след края на сезона германецът обяви, че слага край на кариерата си. Остана в историята и с това, че стана световен шампион също като баща си Кеке Розберг, спечелил титлата в далечната 1982-ра.

Френският треньор Зинедин Зидан за по-малко от година начело на "Реал" - Мадрид, успя да спечели цели три трофея - Шампионската лига, Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство. Записа името си като победител и в първото си дерби срещу "Барселона". Всички предричат, че именно той ще донесе през 2017-а и шампионската титла на "Сантяго Бернабеу”, която "Реал" взе за последен път преди четири години и половина.

Трийсет и една годишният баскетболист Леброн Джеймс изведе "Кливлънд" до шампионската титла в НБА по действително забележителен начин. След като губеха с 1:3 във финалната серия срещу "Голдън Стейт", Джеймс и съотборниците му стигнаха до великолепен обрат с 4:3 победи. Последният двубой беше истински трилър. След като "Голдън Стейт" водеше към края с 87:83, Леброн поведе своите към триумфа. С решаваща тройка той даде аванс на "Кливлънд", който спечели двубоя с 93:89. За Джеймс това беше трета титла в кариерата му.

Футболният отбор "Лестър" от едва 300-хилядния град хвърли бомбата в английската Висша лига. В ерата на футболния бизнес, където властта на парите е над всичко останало, бедният роднина в английския елит удари в земята всички прогнози и спечели шампионската титла. И то само година след като едва се спаси от изпадане. "Лестър" се намира точно между Лондон и Манчестър - двата единствени града, чиито отбори бяха ставали шампиони през последните две десетилетия. Преди сезона тимът на мениджъра Клаудио Раниери беше чак на 17-ото място по заплати във Висшата лига, но въпреки това издържа на надпреварата и се оказа най-силен тогава, когато трябваше да удържи златните медали.