Банкеръ Daily

Спорт

23 септември 1994 г.: "Левски" разгромява ЦСКА със 7:1

На днешния ден през 1994 г. Левски - София разгромява ЦСКА - София със 7:1. По това време левскарите правят каквото си искат със своите съперници във вътрешното първество. През сезон 1994/1995 година, Левски налага тотална хегемония и реализира разгромни победи срещу преките конкуренти за титлата - 8:0 срещу Локомотив (София) и 6:1 срещу Ботев (Пловдив).

На 23 септември идва ред и на кръвния си враг ЦСКА. "Сините" разбиват "армейците" пред пълните трибуни на "Васил Левски". Така за втори път в своята история "Левски" реализира седем пъти в мрежата на най-големия си противник.

Водена от синята легенда Наско Сираков, една от най-силните генерации на "сините" начело с треньора Георги Василев-Гочето, разказа играта на ЦСКА. Срещата започва обещаващо за феновете със зрелищен гол на Илиан Илиев със задна ножица. На това „армейците“ отговориха с гол Петър Михтарски, но това само бе сигнал за левскарите да се  развихрят. Сираков вкара за 2:1 от дузпа, а до края на първото полувреме "сините" нанизват още два гола чрез Даниел Боримиров и отново Сираков.

И след почивката "Левски" продължи да гази "червените". В 64-ата минута Боримиров доведе резултата до  5:1, но Сираков не е казал последната си дума - следва още един негов гол от дузпа в 79-ата, а в 90-ата той вкарва след разбъркване пред вратата на ЦСКА четвъртото си попадение в мача.

Така "Левски" ликува след отлична игра и изразителен резултат 7:1, което ще се помни вечно.

Първите години след промените в България са изключително тежки. Отборът е в тежка финансова и управленческа криза, не може да играе и на собствения си стадион, регистрира четвърто място през 1990 и шесто през 1991-а. Въпреки слабото начало в годините след промените отборът изгражда един от най-силните състави на Левски в историята. Това става докато президент на клуба е Томас лавчис. Под ръководството на треньорите Иван Вуцов и по-късно на Георги Василев „сините“ печелят за първи път три поредни титли (1993, 1994 и 1995 г.) и три купи на страната (1991, 1992 и 1994 г.).

През сезон 1993/1994, съвсем малко не достига на отбора, за да влезе в групите на новосъздадената Шампионска лига (в тогавашния ѝ формат от само осем отбора), отстранявайки шотландския Глазгоу Рейнджърс с 2:3 и 2:1, но отстъпва пред германския Вердер - Бремен с 2:2 и 0:1. В тези години футболистите на Левски са и гръбнакът на националния отбор, завършил на четвърто място на Световното първенство през 1994 година. Сред тях са Пламен Николов, Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Златко Янков, Даниел Боримиров и Наско Сираков.

През 1994 година Левски кани за юбилеен мач Байерн - Мюнхен. Той се играе на стадион Васил Левски, а „сините“ печелят с 3:1 след голове на Боримиров, Славчев и Александров.